as_ar120a2x10ft
as_ar120a2x10ft_2
as_ar120a2x10ft
as_ar120a2x10ft_2
A&S AR120A2X10FT duplex chain 1 1/2" (120a-2)
807.69 tax incl.
  • Available in sizes with pitch ranging from 4 mm to 2.5 inches
Key features according to our expert
  • Pitch: 1 1/2 inch; 38,1 mm
  • Weight (kg/m): 11 kg/m
  • Product line: Renold A&S
  • Type (ISO/ANSI): 120A-2
  • Height: 5,3
  • Inside width: 25,23 mm
  • Version (chain): Duplex
  • Breaking strength: 250000 N
  • Length (pin): 94,7 mm
  • Diameter (pin): 11,11 mm
  • Thickness (outer plate): 4,8 mm
  • Thickness (inner plate): 4,8 mm
  • Plate height: 36,2 mm
  • Diameter (roller): 22,23 mm
Specifications / All features
  • Brand: A&S
  • EAN: 4042279000196
  • Supplier number: A&S AR120A2X10FT
Pitch
1 1/2 inch; 38,1 mm
Weight (kg/m)
11 kg/m
Type (iso/ansi)
120A-2
Height
5,3
Inside width
25,23 mm
Version (chain)
Duplex
Breaking strength
250000 N
Length (pin)
94,7 mm
Diameter (pin)
11,11 mm
Thickness (outer plate)
4,8 mm
Thickness (inner plate)
4,8 mm
Plate height
36,2 mm
Diameter (roller)
22,23 mm